پرویز ابوطالب

اولین تئوریسین فوتبال نوین در ایران استاد “پرویز ابوطالب”

وی بازیکن، مربی، تئوریسین فوتبال و پیشتاز در امر فراگیری فوتبال آمیخته با علم و همچنین یکی از سه مربی ایرانی است که برای نخستین بارحضور درکلاس مربیگری فیفا راتجربه کرده‌اند.
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on email
ایمیل

پرویز ابوطالب درتاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۲۱ درمحله چهارراه مختاری تهران متولد شد.

ایشان دبیرستان خودرا در رشته حسابداری مدرسه وحید گذراند وفوتبال را از۸ سالگی در زمین‌های خاکی جنوب شهر آغاز کرد؛ به جوانان راه آهن رفت و سپس به باشگاه دیهیم (زیر مجموعه باشگاه تاج)که دردسته دوم فوتبال تهران فعالیت داشت پیوست. ازنخستین مربی وی میتوان به رسول مدد نوعی اشاره کرد.

حضور اودرخط حمله تیم دیهیم باصعود آنهابه دسته یک وکسب عنوان دومی دسته یک تهران درسال ۱۳۳۹همراه شد.

زوج جوان پرویز ابوطالب وکرم نیرلو درآن سال، زوج موفقی را تشکیل داده بودند که به نتایج درخشان تیم دیهیم انجامید وهمین امرباعث شد تا هر دو بازیکن سال بعد به تیم اصلی تاج راه یابند.

درهمان جوانی و برخلاف روند متداول سایر بازیکنان درحالی‌که فقط۲۳سال داشت کار مربیگری رابه همراه برادرش امیر ابوطالب آغاز کرد و هدایت تیم ژاندارمری را در دسته دو تهران و سپس دیهیم(بعد ها به علت حضور پله برای یک بازی دوستانه، به”پله” وسپس به نام بوتان تغیر نام داد)رابه عهده گرفت.

نکته جالب اینجا است که هم‌زمان با هدایت دیهیم در خط حمله تیم تاج نیز بازی می‌کرد. اما این تنها یک فصل اتفاق افتاد، سپس کفش هایش را آویخت و بازیگری را برای همیشه کنار نهاد تا بطور کامل مربیگری را پیشه خود سازد.

وی همچنین درسال‌های۱۳۴۹ –۱۳۵۱ سرمربی تیم ملی جوانان و همچنین در سال‌های ۱۳۷۱ – ۱۳۷۲ به‌عنوان سرمربی تیم ملی نوجوانان بازیکنان بی‌شماری را به فوتبال ایران معرفی کرده است.

نهایتا استاد پرویز در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ در سن ۷۸ سالگی برای همیشه از دنیا رفت .

روحش شاد و یادش گرامی …

این نوشته توسط هواداران تاجی عزیزمون به ایدی توییتر blueheart4204 نوشته شده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
P