پیشکسوت و افتخار باشگاه “پرویز کوزه کنانی”

پرویز کوزه کنانی در سال ۱۳۰۸ در محدوده‌ی خیابان ناصر خسرو ( تهران ) چشم به جهان گشود. در دبیرستان " حکیم نظامی " فوتبال را زیر نظر رسول مدد نوعی، همراه با رشته های ورزشی دیگر مثل دو و میدانی و بسکتبال پیگیری کرد.
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on email
ایمیل

سپس برای ادامه تحصیل به دبیرستان ایرانشهر رفت ودر تیم فوتبال دبیرستان مذکور با محمود بیاتی و نادر افشار که آن روزها هر دو عضو تیم فوتبال دوچرخه سواران بودند، هم بازی شد. وی ازمعدود فوتبالیست های دارای تحصیلات عالیه با مدرک کارشناسی حقوق سیاسی وکارشناسی ارشد مدیریت دولتی است.

کوزه کنانی سرانجام در سال ۱۳۲۹ به دعوت علی دانایی فرد به تیم دوچرخه سواران پیوست و افتخار شاگردی ایشان را پیدا کرد.

وی در دهه سی و چهل شمسی با پیراهن شماره هشت در خط حمله طلایی آبی ها درخشید و سیزده سال با پیراهن آبی آقایی کرد و ششمین کاپیتان تیم ملی ایران شد .

درسال ۱۳۳۴ یک مربی اتریشی چنان جذب بازی کوزه کنانی شد که در نامه‌ای خطاب به مربیان باشگاه رئال مادرید نوشت: اگر این بازیکن راجذب کنید به شما قول میدهم که به یکی از بازیکنان ثابت تیم رئال تبدیل شود. اما علاقه فراوان کوزه کنانی به باشگاه تاج سبب شد تا همچنان یک تاجی باقی بماند.

وی درسال۱۳۳۶برای ادامه تحصیل راهی آلمان شد همان جا باپیشنهاد دوباشگاه بایرلورکوزن وکلن مواجه شد کلن قصد داشت کوزه کنانی راجایگزین چایکوفسکی مهاجم۳۵ ساله یوگوسلاوخودکند و بایرلورکوزن نیزکه به دسته دوم سقوط کرده بودومیخواست باتقویت خط‌حمله باردیگر به جمع تیم های دسته اول بازگردد.

کوزه کنانی با کلن قرارداد امضا کرد. اگرچه سفر به آلمان و حضور در تیمی از بوندسلیگا در آن زمان کار سختی بود اما برای کوزه‌کنانی که فوتبال را مدرن و پیشرفته بازی می‌کرد، چندان عجیب نبود.

پرویز-کوزه-کنانی

وی سرانجام به بایر لورکوزن پیوست و در سال ۱۳۳۹ برای۲ سال به آمریکا مهاجرت کرد وبه محض بازگشت به ایران دوباره به استقلال پیوست. کوزه کنانی پس از ۳ سال بازی برای استقلال در پی یک مصدومیت شدید زانو (مینیسک) مجبور به کناره گیری از فوتبال شد.

نهایتا سال ۱۳۴۴ سال پایانی فوتبال برای پرویز کوزه‌کنانی بود و او با پیراهن تاج برای همیشه از میادین فوتبال خداحافظی کرد.

با آرزوی سلامتی و تندرستی برای این نام ماندگار ….

این نوشته توسط هواداران تاجی عزیزمون به ایدی توییتر blueheart4204 نوشته شده

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

براستی که ژن برتری. آقا. تحصیکرده .ورزشکار.جهاندیده. پولدار و از همه مهمتر محبوب دلها .

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
P